mężczyzna na rowerze na ulicy

Rower szosowy – jaką szosówkę kupić?

Kolarstwo w dzisiejszych czasach staje się coraz bardziej popularną formą aktywności fizycznej. Jazda na rowerze to nie tylko wysiłek fizyczny, ale także okazja do odkrywania nowych miejsc i poznawania nowych ludzi. Długie dystanse, to idealne miejsce, gdzie spisze się rower szosowy. Jaki rower szosowy kupić? W tym materiale dowiecie się tego, jak wybrać dobry rower szosowy, oraz na jakie cechy zwracać uwagę podczas kupna.

Rower szosowy – czym jest i czy warto go kupić?

Rower szosowy, to model roweru, który cechuje się tym, że posiada sztywny widelec, oraz nie występuje w nim możliwość pełnego zawieszenia. To tak zwany sztywniak. Rower ten przeznaczony jest do jazdy po gładkiej nawierzchni. Posiada bardzo wąskie opony, które pozwalają osiągać duże prędkości podczas jazdy po chodnikach, drogach, czy asfalcie. Różni się także bieżnik. Gdy porównamy przykładowo rower górski MTB, który ma gruby bieżnik, z szosówką, którego opona jest praktycznie łysa, bardzo szybko zobaczymy o co chodzi.

Rowery te spisują się nie dla wszystkich ze względu na charakter jazdy. Jest on dosyć wymagający, nie tylko jeżeli chodzi o kondycję, ale na postawę, która jest pochylona. Jest ona zupełnym przeciwieństwem, gdybyśmy porównali tą z jazdy na rowerze miejskim, stąd nie koniecznie każdemu może pasować.

Jak dobrać rower szosowy do wzrostu?

Cóż, tak jak w przypadku każdego modelu roweru, wybór nie jest jasny ze względu na fakt istnienia różnych geometrii w zależności od producenta. Nie ma na to reguły, więc najbezpieczniejszym wyborem jest dokładne sprawdzenie wymiarów podawanych przez producenta roweru, bądź przymierzenie go w sklepie stacjonarnym. Może się zdarzyć, że jeden model będzie dla nas dobry w rozmiarze M, a w innym dopiero rozmiar L nas zadowoli.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze – najważniejsze cechy

Wybór roweru nie zawsze jest prosty, ale jest kilka istotnych rzeczy, które mając z tyłu głowy podczas kupna, pozwolą nam wybrać najlepszy rower szosowy. Można to zastosować do każdego typu roweru, lecz ze względu na charakter szosówek, warto być bardzo precyzyjnym.

  • Waga – to chyba najbardziej istotny parametr. Im lżejszy rower, tym szybciej będziemy się nim poruszać. Nie mowa to u rozmiarze, ale raczej o materiałach. Oczywiście jeżeli chcemy kupić rower bardzo lekki to nie pozostaje nam nic jak rama karbonowa, która z kolei wiąże się ze sporymi kosztami. W większości przeważają modele aluminiowe.
  • Rozmiar ramy – wspomniany już wcześniej rozmiar ramy to klucz do tego, by rower był dla nas wygodny. Nieodpowiednie wybranie rozmiaru ramy może wiązać się z dyskomfortem podczas jazdy, ale też z tym, że szybko się do roweru zniechęcimy, bo będzie za mały, bądź za duży.
  • Koła – rozmiar kół i charakter opony też nie jest bez znaczenia. Szosówki spiszą się też na drogach górskich, ale tylko prostych, więc dobierzmy je zależnie od tego gdzie będziemy chcieli jeździć.
  • Napęd – zależnie od stopnia zaawansowania, dobierzmy taki układ jaki odpowiada naszym umiejętnością. Im wyższy, tym większą prędkość będziemy mogli rozwijać. Dla początkujących sugeruje się wybór mechanizmu korbowego 50/34, a dla bardziej zaawansowanych kolarzy 53/39.
  • Osprzęt – zależnie od tego jakiej klasy rower chcemy, taki osprzęt w nim będzie. Im więcej wydamy, tym osprzęt będzie z wyższej półki. Wiąże się to z niezawodnością, oraz trwałością komponentów.

Rower szosowy dla dziecka

Tutaj wybór jest analogiczny, jak w przypadku roweru dla dorosłych. Różnił się on będzie tylko rozmiarem ramy. Dla dzieci przewidywana jest zazwyczaj osobna rozmiarówka. U najmłodszych jeszcze ważniejsze jest to, by dobrać ją odpowiednio. Wiemy jak dzieci szybko zniechęcają się do czegokolwiek. Warto zadbać także o odpowiednie wyposażenie naszych pociech w ochraniacze, oraz kask rowerowy. Upadek bez nich nawet przy małej prędkości może skończyć się bardzo źle, a niewielkim kosztem możemy się przed tym skutecznie ochronić.

Z jakiego materiału rower szosowy – karbon czy aluminium?

W obecnych czasach, najczęściej spotykane ramy rowerów wykonane są z aluminium. Na rynku można spotkać też modele stalowe, czy stopy chromu i molibdenu. Ale co z karbonem? Jak się okazuje, karbon to materiał, który spełnia dwa najbardziej istotne parametry. Jest lekki, ale przy tym także ekstremalnie wytrzymały. Można z łatwością formować jego przeróżne kształty, bez konieczności spawania jak w przypadku ram z aluminium, czy stali. Oczywiście, wiąże się to ze znacznie większą ceną. Ramy karbonowe używane są nie tylko przez kolarzy szosowych, ale także znajdziemy je w takich modelach jak rower trekkingowy, czy rowery elektryczne.

Jaki rower szosowy wybrać?

Przede wszystkim bierzmy pod uwagę to ile chcemy wydać. To jeden z najważniejszych aspektów tego typu roweru, ze względu na ich charakterystykę. Im więcej jesteśmy w stanie wydać, tym lepszy rower kupimy pod względem osprzętu i jego klasy. Chcąc kupić profesjonalny rower z karbonową ramą, trzeba wydać nawet kilkanaście tysięcy złotych. Nie znaczy, że rowery na ramach aluminiowych ze średniej klasy osprzętem nie nadają się do jazdy. Nadają się i to bardzo dobrze. Dla rekreacyjnej i amatorskiej jazdy bez wątpienia się spiszą.

->Sprawdź także ranking butów rowerowych!

Rower szosowy – Ranking i cena 2020

Wiedząc, już teraz co brać pod uwagę przy wyborze tego typu roweru, pora wybrać dla nas najlepszy rower szosowy. Bierzmy pod uwagę materiały wykonania, odpowiedni rozmiar ramy, oraz klasę osprzętu. Przedstawiamy zestawienie, gdzie znajdziecie polecane rowery szosowe. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *