rower górski na tle słońca

Rower górski – jaki rower MTB kupić?

Wyjazd w góry to dla wielu z nas przyjemność nie tylko pod względem pięknych widoków i zażywania świeżego powietrza. Biorąc pod uwagę możliwości rekreacji – a jest ich tam całkiem sporo – bez wątpienia dobrze odnajdują się tam rowerzyści. Na te potrzeby powstały właśnie rowery górskie. Jaki rower górski kupić? Na co zwracać uwagę przy jego kupnie. W tym artykule dowiecie się jak wybrać najlepszy rower górski i na jakie elementy zwracać uwagę przy wyborze.

Rower górski – gdzie się spisze?

Warto przede wszystkim powiedzieć sobie, czym taki rower się charakteryzuje. Rowery górskie to grupa rowerów, która przeznaczona jest do jazdy w praktycznie każdych warunkach, lecz z naciskiem na ścieżki poza miastem, w lasach, czy górach. Nie oznacza to, że taki rower nie nadaje się do miasta, bo nadal jest jednym z najczęściej wybieranych rowerów uniwersalnych.

Jeżeli lubicie wyjazdy w góry i jazdę po trasach to taki rower jest właśnie przeznaczony dla was. Charakteryzuje się on tym, że posiada amortyzowany przedni widelec i nierzadko także tylny amortyzator (tzw. full suspension), które pozwala na jazdę w ciężkich warunkach. W osprzęcie znajdziemy tylną i przednią przerzutkę z dużą ilością biegów, by poruszać się dobrze zarówno w terenie płaskim, jak i na podjazdach i zjazdach. Obecnie rowery te najczęściej produkowane są na kołach 27,5 albo 29 cali, ze stosunkowo grubą oponą, by poprawić trakcję podczas jazdy w nierównym terenie.

-> Zobacz także jak wybrać dobry rower trekkingowy!

Rozmiar roweru – jak dobrać rower górski?

To pytanie, z którym zmaga się wiele osób. By wybrać dobry rower górski, trzeba pamiętać o wybraniu odpowiedniego rozmiaru ramy. Te oznaczane są teraz coraz częściej przez producentów tak jak rozmiary ubrań, od S nawet do XL. Duża grupa osób twierdzi, że warto wybierać to analogicznie do tego jaki rozmiar ubrania nosimy, niemniej warto sprawdzić charakterystykę danej ramy. Podane są w niej szczegółowe wymiary i istnieje wiele materiałów pomocniczych mówiących o tym jak dobrać poszczególny parametr. Dobrym wyborem jest też odwiedzenie serwisu i zobaczenie konkretnego modelu na żywo zanim przystąpimy do zakupu w sieci.

Rower górski elektryczny

To nie lada gratka dla fanów XC, czy też Enduro, które w Polsce staje się coraz bardziej popularne. Górski rower elektryczny to idealny wybór dla nich, ze względu na ciężkie podjazdy. Dzięki obecności mechanizmu jakim jest bateria, która napędza silnik elektryczny i panelu sterującego możemy sprawnie pomóc sobie w ciężkich momentach. Podczas pedałowania silnik będzie wspomagał nasza jazdę. Jest to częsty wybór także dla osób jeżdżących po mieście i pokonujących duże odległości. Idealna alternatywa dla samochodu, czy też komunikacji miejskiej.

Rower górski to świetny wybór, który pozwoli nam na jazdę zarówno w mieście, jak i po ścieżkach górskich.

Rower górski dla dziecka

Producenci nie zapomnieli w tym również o najmłodszych. W ich ofercie możemy znaleźć analogiczne modele co dla kobiet i mężczyzn, ale pomniejszone do rozmiarów dziecięcych. Tutaj bardzo istotny jest wybór rozmiaru, mówi się, że jeszcze bardziej niż w przypadku dorosłych. Ci drudzy jeszcze są w stanie zaadaptować się do trochę za małego, czy za dużego roweru. Dzieci natomiast są na ten rozmiar, a raczej brak odpowiedniego dobrania bardziej podatne. Może to wiązać się z dyskomfortem i zniechęceniem się przez dziecko do jazdy. W skrajnych przypadkach jest to także niebezpieczeństwo wynikające z tego, że dziecko nie będzie w stanie zapanować nad zbyt dużym rowerem. Pamiętajmy o najważniejszych akcesoriach takich jak kask rowerowy, czy też ochraniacze.

Rowery hardtail

To nazwa, która raczej znana będzie bardziej osobom, które kolarstwo górskie traktują nieco poważniej jako hobby, bądź dyscyplinę, którą trenują. Jest to rower, który posiada tylko przedni amortyzator. Rowery te często charakteryzują się agresywniejszą geometrią. Często wybierane do stylu jazdy enduro, ale także do przejażdżek o nieco mniejszej intensywności. Brak tylnego amortyzatora sprawia, że energia po najechani na nierówność nie jest pochłaniana przez niego, tylko idzie prosto na nasze plecy i kręgosłup. Jazda na takim rowerze jest dużo bardziej wymagająca i trudniejsza, ale daje dużo satysfakcji.

Rower górski z tylnym amortyzatorem – rowery górskie full suspension

To rower, który posiada z tyłu dodatkowy amortyzator. Zamontowany jest on na specjalnych łożyskach i pochłania energię po wjechaniu na nierówność, czy najechaniu na uskok. Jest to duże ułatwienie i pozwala na lepszą kontrolę roweru. Sprawdza się głównie u wymagających kolarzy górskich, którzy celują w enduro, bądź downhill. Rower ten jest zdecydowanie droższy, ponieważ koszty takiego dodatkowego amortyzatora są dość duże. Wzrasta również waga roweru.

Jaki rower górski kupić?

Wszystko zależy od tego, jaki styl jazdy preferujemy i w jakich warunkach (oraz dyscyplinie) będziemy używać nasz rower. Przede wszystkim, wybierzmy odpowiedni rozmiar ramy. Będzie to kluczowe, by dobrze czuć się i panować nad naszym rowerem. Warto także postawić na wybór odpowiednich opon, które odgrywają ogromną rolę w terenie pozamiejskim.

Oczywiście jak w przypadku kupna każdego sprzętu sportowego, ważny jest budżet. Producenci oferują zazwyczaj w swojej corocznej ofercie, modele opierające się na jednej ramie, ale w kilku wersjach. Rozpoczynając od najtańszej, gdzie znajdziemy najbardziej podstawowe wyposażenie, kończąc na kwotach pięciocyfrowych, gdzie będziemy mieli osprzęt najlepszej klasy. Wszystko opiera się o to jak bardzo potrzebujemy takiego sprzętu i czy w pełni go wykorzystamy. Warto także rozważyć wybór roweru z pełnym zawieszeniem w przypadku, gdy korzystamy z roweru w ciężkich warunkach, bądź bierzemy udział w zawodach.

->Sprawdź także nasz ranking rowerów szosowych!

Rower górski – Ranking i cena 2019

Wiedząc już teraz, czym charakteryzują się takie rowery, pora wybrać dla nas odpowiedni rower mtb. Zwracajmy uwagę na rozmiar ramy, osprzęt, oraz przede wszystkim to gdzie będziemy używać naszego roweru. Przedstawiamy zestawienie, gdzie znajdziecie polecane rowery górskie. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *