mężczyzna trzymający rower elektryczny

Rower elektryczny – jaki rower z silnikiem elektrycznym kupić?

W dzisiejszych czasach postęp technologiczny jest zaskakujący i to w każdej dziedzinie naszego życia. Tyczy się to również sportu i rekreacji, a co za tym idzie rowerów. Coraz częściej na rynku możemy znaleźć rower elektryczne. Jest to ciekawa propozycja dla osób dużo jeżdżących, mających problemy zdrowotne, czy po prostu lubią wspomaganie w postaci silniczka elektrycznego. Jaki rower elektryczny kupić? W tym materiale przedstawimy wam cechy, jakie powinien mieć dobry rower elektryczny, oraz na co zwracać uwagę podczas jego wyboru.

Jak działa rower elektryczny?

Rower elektryczny w swojej konstrukcji nie różni się zbytnio od klasycznego roweru. Zasadnicza różnicą jest obecność silnika elektrycznego, który wspomaga naszą jazdę. Po jego uruchomieniu wspomaga jazdę i daje nam chwilę wytchnienia, bądź też pomaga podczas podjeżdżania pod górę. Gdy rozpoczynamy pedałować, silnik uruchamia się, dzięki czemu mechanizm wspomaga poruszanie się roweru. Możemy kontrolować to dzięki specjalnemu panelowi. Rowery te mają oczywiście możliwość rozłączenia silnika elektrycznego i jazdy o własnych siłach, gdy tylko chcemy. Naciśnięcie manetki hamulca podczas jazdy i aktywnego działania silnika, jego praca zostaje przerwana. Jest to świetny wybór dla osób pokonujących duże odległości w miejskim terenie, ale także dla osób uprawiających kolarstwo górskie. Rowery te zyskują na popularności praktycznie w każdym typie roweru.

->Sprawdź nasz ranking kasków rowerowych!

Mechanizm – z czego się składa?

Całość mechanizmu oparta jest na trzech częściach. Pierwszą z nich jest bateria, najczęściej litowo-jonowa. Daje ona napięcie w zakresie od 24 do 36 V w zależności od wersji. Bateria jest podstawowym elementem naszego układu. Jest ona szacowana na cykl kilkuset ładowań według tego co podają producenci. Ona zasila kolejny, najważniejszy element, którym jest sam silnik elektryczny. Tutaj możemy znaleźć przeróżne silniki, do nawet 250 W. To właśnie on wspomaga naszą jazdę i podczas pedałowania włączając się ułatwia nam jazdę i dodaje prędkości. Trzecim i ostatnim elementem jest kontroler. Dzięki niemu możemy ustawić prędkość i moc z jaką nasz silnik wspomagać ma naszą jazdę. Bardzo przydatne podczas podjazdów, gdy wymagana jest większa moc.

Jaki rower elektryczny wybrać?

Wybór takiego roweru jest uzależniony od tego w jakim terenie będziemy jeździć. Tak jak z wyborem konkretnego roweru, z tym, że tutaj dodatkowo rower zaopatrzony jest w silnik elektryczny. Oczywiście ciężko tutaj o rowery szosowe, gdzie liczy się waga, a niestety minusem całego mechanizmu jest dodatkowe kilka kilogramów – coś za coś. Najpopularniejsze są rowery miejskie z napędem elektrycznym, które spisują się świetnie w mieście u osób pokonujących duże dystanse, bądź korzystających z roweru zamiast samochodu, czy komunikacji miejskiej.

Drugim najczęstszym wyborem są elektryczne rowery górskie. To bez wątpienia przełom w kolarstwie górskim, który umożliwił osobom kochającym jazdę w górach swobodne podjeżdżanie pod górę bez zbędnego męczenia się. Elektryczny rower full to także opcja dla pasjonatów kolarstwa grawitacyjnego.

Składany rower elektryczny

Znaleźć także możemy rowery składane, wyposażone w silnik elektryczny. Oczywiście tutaj moc silnika i pojemność baterii będzie mniejsza, niżeli w rowerach górskich. Zajmuje mało miejsca, poprzez możliwość złożenia go w pół. Idealny dla osób starszych również ze względu na kompaktowość i małą wagę. Polecany dla osób, które lubią niedalekie wycieczki za miasto. Jego największą zaletą jest fakt tego, że zajmuje mało miejsca. Pozwala to również na zabranie go na wakacje bez konieczności montowania bagażnika do samochodu, czy odkręcania kół i chowania do bagażnika.

Rower elektryczny miejski

To wspomniany już wcześniej przez nas jeden z najczęstszych wyborów. Dlaczego? Ze względu na idealne warunki do tego, gdzie można go stosować. Oczywiście należy pamiętać, że rower elektryczny może jechać najwyżej z prędkością 25 km/h i podlega to ustawie. Wiele osób korzysta z rowerów w mieście jako środków transportu i nie ma się czemu dziwić – korki w niczym nie pomagają, a komunikacja często po prostu się nie opłaca. Elektryczny rower pozwoli nam przemieścić się z jednego miejsca do drugiego znacznie szybciej i przy okazji nie zmęczymy się tak bardzo. Do tego jest to zawsze element dbania o środowisko i ograniczanie emisji spalin.

Dla kogo rower elektryczny?

Rower taki przeznaczony jest praktycznie dla każdego. Z racji tego, że wspomaganie silnikiem elektrycznym możliwe jest w różnych typach rowerów, każdy znajdzie coś dla siebie. Drugim gronem jest po prostu grono, które lubi gadżety i coś innego niż tradycyjny sprzęt sportowy. Sprzedaż rowerów elektrycznych ma się coraz lepiej i tendencja jest rosnąca. Kwestia czasu, aż będziemy mogli posiadać w nich coraz większy zasięg baterii, co pozwoli na jeszcze dłuższe i bardziej oszczędne działanie. Dla wielu może być to po prostu bajer, lecz dla innych obecność takiego silnika elektrycznego (głównie w rowerach górskich i ciężkich podjazdach) jest normą i czymś, bez czego nie potrafią się obejść.

Rower elektryczny – zalety i wady

Zalety roweru elektrycznego są ogromne i daje to dużą przewagę w ciężkim terenie i nie pozwala nam się tak szybko męczyć. Dodatkowo jest to świetna alternatywa dla korzystania w mieście z samochodu, czy komunikacji miejskiej. Możemy te dwie rzeczy porzucić na rzecz dobrego roweru elektrycznego. Są przyjazne dla środowiska i może korzystać z nich każda grupa wiekowa.

Do minusów należy zaliczyć przede wszystkim wagę, która jest znacznie większa od klasycznego roweru bez takiego wspomagania. Drugim i chyba jedynym minusem przemawiającym przeciwko takiemu rowerowi jest jego cena. Niestety są to rzeczy, które nie są jeszcze opanowane do perfekcji, co za tym idzie produkcja jest po prostu kosztowna.

Rower elektryczny – Ranking i cena 2020

Teraz, gdy wiemy już czym się charakteryzuje taki typ roweru, pora kupić najlepszy rower elektryczny. Bierzmy pod uwagę fakt tego, gdzie będzie on stosowany i dobierzmy go odpowiednio do warunków w których będzie eksploatowany. Przedstawiamy zestawienie, gdzie znajdziecie najlepsze rowery elektryczne. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *