miejski kask rowerowy

Kask rowerowy – jaki kask na rower powinienem wybrać?

Jazda na rowerze to dla wielu zastępczy środek komunikacji, ale także forma odpoczynku i rekreacji. Jeździmy w różnych warunkach – na szlakach, w mieście, czy w górach. Każdy z nas powinien wiedzieć, że warto kupować ochraniacze. Jednym z podstawowych elementów wyposażenia jest kask. Jaki kask rowerowy kupić? W tym materiale dowiecie się, jak wybrać dobry kask rowerowy, oraz na co zwracać uwagę podczas jego kupna.

Kask rowerowy – po co?

Wiele osób zastanawia się, czy w ogóle warto jeździć w kasku i po co go kupujemy. Możemy z początku nie zdawać sobie sprawy, ale kask to tak na dobrą sprawę podstawa, jeżeli poruszamy się rowerem gdziekolwiek. Upadek i uderzenie głowa o asfalt, czy nawet ziemię przy małej prędkości może skończyć się bardzo źle. Podobnie jak buty dla rowerzystów, które mają za zadanie stabilizować kostkę i chronić stopę. Kaski skonstruowane są w specjalny sposób, by ochronić naszą czaszkę przed obrażeniami, a skórę przed przecięciami i zadrapaniami. Kask nie kosztuje dużo, a może okazać się, że uratuje nam życie.

Jaki kask rowerowy wybrać – rodzaje kasków rowerowych

Chcąc wybrać najlepszy kask rowerowy, warto wiedzieć, że mamy ich na rynku przynajmniej kilka rodzajów. Każdy z nich chroni dobrze, aczkolwiek dla konkretnych dyscyplin, czy poruszania się w ciężkich warunkach warto kupić specjalistyczny kask. Przed zakupem warto sprecyzować w jakich warunkach będziemy jeździć, co umożliwi nam kupno odpowiedniego kasku.

Kask MTB

To najbardziej popularny i często uniwersalny kask rowerowy. Przeznaczony głównie do kolarstwa górskiego, jednak sprawdza się praktycznie w każdym otoczeniu. Chroni on górną część naszej czaszki, oraz posiada otwory umożliwiające odpowiednią wentylację. Zapięcie możliwe jest poprzez pasek poprowadzony z boku głowy, aż pod brodę. Polecany dla osób wybierających rower trekkingowy, oraz górski w warunkach mniej wymagających. Często wyposażony może być w daszek, chroniący przed promieniami słonecznymi. Ten kask spotkamy w wielu różnych wariantach jeżeli chodzi o stylistykę, rozmiar, ale także kolor. Każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.

Kask szosowy

Jak sama nazwa wskazuje, jest on przeznaczony dla osób, które stawiających w swojej aktywności na rower szosowy. Jest to kask, który budową bardzo przypomina wspomniany już wyżej kask MTB. Różni się od niego tym, że jego kształt jest bardziej opływowy, czyniąc go bardziej aerodynamicznym. Często takie kaski wykonane są nie z tworzywa, a z karbonu. Pozwala to na ograniczenie wagi, ale także podniesienie jego wytrzymałości. Prędkości rozwijane na rowerach szosowych mogą być duże, więc w parze z nią wzrastać musi wytrzymałość naszego kasku.

Wybór odpowiednio kasku wiąże się z tym, że będziemy mieli poczucie bezpieczeństwa i w razie upadku ochroni on naszą głowę przed obrażeniami.

Kask fullface

Patrząc na dwa poprzednie rodzaje kasków, ten jest zupełnie inny. Kask full-face to kask przeznaczony dla osób, które wybrały rower górski w jego agresywnym wydaniu. Szybkie zjazdy, podjazdy, oraz agresywna jazda – tutaj ten kask spisze się najlepiej. Jego budowa jak sama nazwa wskazuje jest rozbudowana. Ma ona za zadanie chronić górną i tylną część głowy, ale także nasza szczękę. Te kaski wykonywany są z najlepszej jakości materiałów, by zapewnić bezpieczeństwo w najcięższych warunkach. Wybierane są one najczęściej przez osoby uprawiające kolarstwo grawitacyjne.

Kask enduro

Jest to kask, który sklasyfikować można pomiędzy kaskiem full-face, a kaskiem MTB. Tak jak ten drugi, chroni górną część czaszki, ale też ma rozbudowaną tylną sekcje, co chroni tył naszej głowy, oraz kość potyliczną. Często wyposażony w daszek, bo spisuje się świetnie w terenach górskich. Są równie lekkie i przewiewne jak jaski MTB.

Kask miejski

Ten typ kasków to kaski przeznaczone dla osób, które wybierają rower miejski. Spełniają one te same wymagania co kaski MTB, jednak nie mają sportowego wyglądu, a bardziej stylowy. Zazwyczaj nie mają o góry wielu otworów wentylacyjnych, oraz są wykonane z dosyć twardego tworzywa, które z pewnością zapewni nam bezpieczeństwo w miejskich warunkach. Dodatkowym atutem będzie fakt, ze podczas deszczu nie zmoknie nam głowa.

Kask typu orzeszek

Używany przez osoby jeżdżące na rowerach takich jak BMX, ale także dirt. Sprawdzają się równie dobrze u osób jeżdżących na deskorolce, czy hulajnodze. Są bardzo wytrzymałe, lecz jeżeli chodzi o wentylacje to jest ona bardzo słaba. Rzadko wybiera się te kaski do rekreacyjnej jazdy, nie są do końca wygodne, najczęściej zobaczymy w nich rolkarzy i osoby na deskorolce.

Kask rowerowy – jak dobrać rozmiar

Przed zakupem konkretnego kasku, warto zastanowić się nad jednym bardzo ważnym czynnikiem – rozmiarem. Odpowiedni rozmiar zapewni nam bezpieczeństwo, ale także komfort. Kask nie może być za mały i uciskać. Szybko nas to zniechęci do jego korzystania, o będzie niewygodny. Nie może być także za duży – luz może spowodować brak ochrony podczas upadku.

Sprawdzajmy rozmiary podawane przez producentów. Jeżeli decydujemy się na zakup w sieci, dobrze zmierzmy swoją głowę i dopasujmy je do rozmiarów w tabeli. Jeżeli zaś mamy możliwość kupna stacjonarnego, to najlepszym wyjściem będzie jego przymierzenie.

Kask rowery dla dzieci – jaki kupić?

Jeżeli nasze dziecko często wychodzi na rower i lubi ten sport, warto zadbać o jego bezpieczeństwo. Wiemy, że dzieci nie do końca mogą opanować technikę jazdy, albo podczas nauki się przewrócić. Zestaw ochraniaczy, oraz kask będzie świetnym wyborem. Jeżeli chodzi o rodzaj, to tak naprawdę mamy tutaj pełną dowolność. Mamy do wyboru wszystkie opisane wcześniej kaski w dziecięcym wydaniu – o odpowiedniej wielkości. Najbardziej uniwersalny będzie kask MTB, sprawdzi się dobrze przy nauce, oraz doskonaleniu techniki jazdy, ale także na dłuższych wycieczkach.

Kask rowerowy dziecięcy – Ranking i cena 2020

Przedstawiamy zestawienie, gdzie znajdziecie polecane kaski rowerowe dla dzieci. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany.

Jaki kask rowerowy kupić?

Zadając sobie to pytanie powinniśmy od razu zadać drugie – gdzie będę jeździł? To chyba najważniejsza rzecz, ponieważ to od tego powinien zależeć wybór kasku. Zwracajmy uwagę na jego zastosowanie i do warunków jazdy dobierzmy rodzaj kasku. Warto także zastanowić się ile chcemy wydać. Najlepsze kaski stworzone są z karbonu, podobnie jak ramy rowerów. Będą one bardzo wytrzymałe i kupując taki kask będziemy mieli gwarancję tego, że wytrzyma potencjalne uderzenie. Bez względu na kwotę jaką wydajemy, kupujmy tylko produkty od renomowanych producentów posiadające certyfikaty i testy.

Kask rowerowy – Ranking i cena 2020

Wiedząc już jaki kask rowerowy wybrać, pora kupić najlepszy kask dla nas. Przedstawiamy zestawienie, gdzie znajdziecie polecane kaski rowerowe. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany.

Kask rowerowy szosowy – Ranking i cena 2020

Przedstawiamy zestawienie, gdzie znajdziecie polecane szosowe kaski rowerowe. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany.

Kask rowerowy full-face – Ranking i cena 2020

Przedstawiamy zestawienie, gdzie znajdziecie polecane kaski rowerowe full-face. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *