mężczyzna siedzący na rowerze

Buty rowerowe: jak wybrać odpowiednie obuwie na rower?

Wybierając się na przejażdżkę rowerową, czy dalsza wycieczkę warto pamiętać o najważniejszym wyposażeniu, ale także ubiorze. Sprzyja to poprawie komfortu podczas jazdy, ale także w wielu przypadkach o naszym bezpieczeństwie. Buty rowerowe, może nie tak ważne dla bezpieczeństwa jak kask rowerowy, ale z pewnością jedna z obowiązkowych pozycji na liście każdego rowerzysty. Jakie buty rowerowe wybrać? W tym materiale dowiecie się jak wybrać dobre buty rowerowe, oraz na co zwracać uwagę przy ich kupnie.

Buty rowerowe – po co?

Dla wielu osób wystarczające będą zwykłe buty, czy też tenisówki i nie ma w tym nic dziwnego. Krótkie przejażdżki, czy wypady rowerem miejskim to zdecydowanie nie miejsce, by stosować specjalistyczne obuwie, a przecież chodzi też o wygodę. Czy więc profesjonalne buty rowerowe są niewygodne? I tak i nie. Przede wszystkim warto wiedzieć, że buty takie mają konkretne zadania. W przypadku rowerów górskich mają za zadanie stabilizować naszą nogę, ochraniać stopę, oraz zapewniać przyczepność podczas jazdy i pedałowania. W przypadku rowerów szosowych, są one twarde i służą temu, by przenoszona przez naszą nogę siła była w jak największym stopniu przenoszona na napęd.

Buty rowerowe spełniają swoje konkretne zadania. Wiele z nich zaprojektowane zostało do konkretnych dyscyplin, oraz posiada specjalne systemy. Podczas długiej, lub agresywnej jazdy będą one niezbędne by zapewnić nam komfort, bezpieczeństwo, ale też poprawić nasze osiągi w przypadku jazdy na czas.

Buty rowerowe MTB

Tego typu buty przystosowane są do jazdy po ścieżkach górskich, oraz nawierzchniach poza asfaltem. Jak sama nazwa wskazuje, zostały zaprojektowane dla osób wybierających się na rower górski. Ich podeszwa stworzona jest z specjalnych klocków, które mają za zadanie jak najbardziej polepszyć przyczepność naszej stopy z pedałem. Są one stosunkowo twarde i dość wytrzymałe, by przetrwały niejeden zjazd downhillowy. Według wielu jest to jeden z najlepszych wyborów uniwersalnych, ze względu na to, że potrafią spisać się praktycznie w każdych warunkach. Jedynym minusem może być waga i gabaryty, które mogłyby przeszkadzać w kolarstwie szosowym.

Buty rowerowe MTB – Ranking i cena 2020

Przedstawiamy zestawienie, gdzie znajdziecie polecane buty rowerowe MTB. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany.

Buty rowerowe szosowe

Są to buty zgoła inne niż wspomniane wcześniej buty do kolarstwa górskiego. Te przeznaczone są dla osób, które kupują rower szosowy. Podczas, gdy w butach MTB jesteśmy w stanie normalnie chodzić, ten model o ile to umożliwia to jest to bardzo niewygodne. Są one zaprojektowane tak, by były sztywne i twarde, co pomaga w przenoszeniu dużej siły na pedały. Często wykonywane z karbonu, by zapewnić jak najniższą wagę, przy bardzo dużej wytrzymałości i twardości.

Ten rodzaj butów często posiada system SPD. Jest to system, który umożliwia wpięcie pedała w but. Ułatwia to jazdę na dłuższych dystansach i poprawia jej komfort. Oczywiście istnieje możliwość założenia zaślepki, co nie będzie zmuszało nas do korzystania z tego systemu.

Buty rowerowe szosowe – Ranking i cena 2020

Przedstawiamy zestawienie, gdzie znajdziecie polecane buty rowerowe szosowe. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany.

Buty rowerowe do turystyki górskiej

To buty, które podobnie jak buty MTB spiszą się w większości warunków. Dodatkowo, cholewka tego buta jest wyższa, co poprawia stabilność naszej kostki. Idealnie sprawdzają się podczas górskich wycieczek rowerowych, oraz pieszych wędrówek. Będą idealne dla osób, które chcą kupić jedne buty rowerowe i mieć pewność, że będą dobre zarówno w jeździe i chodzie w różnych warunkach atmosferycznych.

Jak dobrać buty rowerowe?

Przede wszystkim musimy jasno określić się, jaki typ kolarstwa jest przez nas uprawiany, oraz w jakich warunkach będziemy używać butów. Jeżeli jesteśmy niedzielnymi rowerzystami, albo korzystamy tylko z przejażdżek po mieście, to bez wątpienia wystarczą nam klasyczne buty MTB. Podobnie w przypadku osób, które stawiają na kolarstwo górskie. Warto będzie wyposażyć się model z wyższej półki z dobrymi membranami, oraz systemami zapewniającymi odpowiednią wentylację. Z kolei osoby uprawiające kolarstwo szosowe postawić powinny na buty szosowe.

No ale co dalej? Tak jak w przypadku rowerów, kasków i innych akcesoriów rowerowych, tutaj też możemy zdecydować się na zakup modelu z dolnej, albo wyższej półki. Zależnie od naszych umiejętności, oraz potrzeb powinniśmy wybrać odpowiednie buty, które sprostają naszym oczekiwaniom.

Ostatnia, lecz jedna z ważniejszych rzeczy – rozmiar buta. To ważne, by wybrać odpowiedni dla nas rozmiar. Nie chodzi przecież o to, by buty były nie wygodne, zbyt luźne, czy to zbyt ciasne. Warto sugerować się rozmiarówką konkretnego modelu. Buty MTB mogą być nieco szersze, jednocześnie buty szosowe często są wąskie, by dobrze przylegać do stopy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *